lista gatunków drzew

Wybierz drzewo

Każde drzewo ma swoją unikatową wartość i właściwości. Każde z nich niesie cenny wkład w produkcję tlenu oraz poprawę miejskiego ekosystemu. Sprawdź, które drzewo sprawdzi się najlepiej na 888 lat Łowicza!

Dąb

Król polskich lasów, a kiedyś także łowickich borów. Niezwykłe drzewo, które przez wieki wznosi się dumnie w naszych krainach, stanowiąc symbol siły, władzy, mądrości i długowieczności.

Potężne drzewo dorastające do 30-40 m wysokości o szerokiej, rozłożystej koronie i krótkim pniu. Posiada zielone, skórzaste liście często nieopadające i zasychające na zimę. Wymaga stanowisk nasłonecznionych z żyzną i wilgotną glebą. Na terenach suchych i uboższych rośnie wolniej.

30-40M
WYSOKOŚĆ
DĄB SZYPUŁKOWY

Klon

Drzewo o charakterystycznych liściach, przebarwiających się jesienią na różne odcienie żółci, czerwieni i brązu. Jest odporny na warunki miejskie, dlatego nadaje się do sadzenia zarówno w na łowickich posesjach, ale i w parkach czy alejach. 

Duże drzewo osiągające wysokość do 30 m, posiadające szeroką i regularną koronę. Potrzebuje do rozwoju pełnego światła, jednak wzrasta także w cieniu. Wymaga gleb żyznych i luźnych

30M
WYSOKOŚĆ
KLON POSPOLITY

LIPA

Jedno z częściej występujących drzew w Łowiczu. Jednocześnie ulubione drzewo pszczół, które zachęca intensywnym zapachem kwiatów w okresie letnim. W okresie jesiennym liście przebarwiają się na żółto. 

Drzewo dorastające do 20 m wysokości o regularnej, szeroko jajowatej lub kulistej koronie. Preferuje półcieniste bądź słoneczne miejsca, ale uwaga – źle znosi suszę

20M
WYSOKOŚĆ
LIPA DROBNOLISTNA

GRAB

Dawni Słowianie wierzyli, że grab chronił przed złymi duchami oraz piorunami, dlatego często obsadzali nim granice gospodarstwa. Do dzisiaj graby są chętnie wykorzystywane do tworzenia żywopłotów również dzięki temu, że bardzo dobrze znoszą przycinanie.

Osiąga do 25 metrów wysokości. Jego korona jest gęsta, szeroka, wysoka, koloru ciemnego.

Czy wiesz, że drewno grabu jest bardzo ciężkie i twarde, przez co wykorzystywane w obróbce? Obecnie tworzy się z niego wyroby do instrumentów muzycznych, na przykład do młoteczków fortepianowych czy pałeczek do perkusji.

25M
WYSOKOŚĆ
GRAB POSPOLITY

KASZTANOWIEC

Charakteryzuje się dość rozgałęzioną koroną, posiada prosty pień i liście pięciopalczaste. Nadaje się na drzewko miejskie. Jest odporny zanieczyszczenia atmosfery i spaliny.

Osiąga 15-20m wysokości. Lubi gleby żyzne, podłoże nie powinno być zbyt mokre ani zbyt suche. Rośnie w słońcu jak i w cieniu. Można go delikatnie przecinać, lecz niezbyt dobrze toleruje on silne cięcie korony.

Jesienią możesz cieszyć się jego kasztanami:)

20M
WYSOKOŚĆ
KASZTANOWIEC CZERWONY

JARZĄB

Jest to szybko rosnące, niewielkie drzewo, osiągające 8-12 m wysokości.

Ma prosty, smukły, pokryty szarą korą pień. Starsze gałęzie są sztywne, natomiast młode pędy są elastyczne i miękko owłosione.

Jest drzewem mało wymagającym. Najlepiej radzi sobie na słonecznych stanowiskach i żyznych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych glebach, ale rośnie także w półcieniu i na słabym, piaszczystym podłożu. Dobrze znosi mróz i zanieczyszczenie powietrza.

12M
WYSOKOŚĆ
JARZĄB